وام بانک سپه, وام بانکی

انواع وام های رقم بالا بانک سپه

آیا تا به حال شده که به فکر وام گرفتن افتاده باشید ؟! به دلیل وجود شرایط اقتصادی که در حال حاضر با آن مواجهیم بسیاری از افراد برای توسعه کسب و کار خود، خرید ملک و خودرو و همچنین برای مقاصد دیگر به گرفتن وام از بانک ها و موسسات گوناگون روی می آورند. در حقیقت این وام ها در اکثر موقعیت ها بسیار گره گشا هستند و مشکلات نقدینگی افراد را حل می کنند. در ادامه شما را با وام های بانک سپه آشنا خواهیم کرد.

قطعا می دانید که در کشورمان موسسات مختلف و بانک های دولتی و خصوصی زیادی وام ها و تسهیلات عالی را به افراد متقاضی با داشتن شرایط متنوعی ارائه می دهند. شاید ذکر تمامی این انواع وام در همه بانک ها از حوصله این متن خارج باشد، به همین جهت ما قصد داریم به طور ویژه به بانک سپه و شرایط وامی آن بپردازیم و شما را با انواع تسهیلاتی که این بانک ارائه می دهد آشنا کنیم.

بانک سپه

جالب است بدانید که بانک سپه نخستین بانک ایرانی می باشد که در 14 اردیبهشت سال 1304 تاسیس شده است. این بانک در زمینه های مختلف دارای سابقه درخشانی است. در مورد فعالیت های این بانک در زمینه داخلی و بین المللی می توان به خدمات و تسهیلاتی چون افتتاح انواع حسابهای سپرده، انجام امور مربوط به حواله های ارزی، گشایش اعتبار اسنادی ، ابلاغ اعتبارات اسنادی، پوشش اعتبارات اسنادی، تأیید اعتبارات اسنادی، صدور ضمانت نامه ارزی و… اشاره کرد. شناسه ملی بانک سپه شماره  10862064732 و شناسه اقتصادی بانک سپه شماره 3519-1164-4111 می باشد.

 

انواع وام های بانک سپه

لابد می دانید که بانک سپه در مجموعه بانک های بزرگ دولتی کشور قرار می گیرد و انواع مختلفی از وام و تسهیلات را به مشتریان خود ارائه می دهد. بانک سپه با داشتن انواع خدمات و تسهیلات و طرح هایی که دارد مشتریان خود را به صورت درازمدت حفظ می کند و افراد جدید زیادی هم خواهان استفاده از مجموعه خدمات این بانک هستند. از آن جایی که تنوع این خدمات زیاد است و احتمالا شما مجبور می شوید زمان زیادی را صرف شناختن این تسهیلات کنید، به همین سبب ما سعی کردیم در این متن انواع این وام ها و تسهیلات را برای شما توضیح دهیم.

 

تسهیلات ریالی بانک سپه

وام قرض الحسنه بانک سپه

گاهی شرایطی پیش می آید که فرد متقاضی وام، توانایی پرداخت وام هایی با سودها و بهره های آنچنانی را ندارد. از این رو ممکن است از شرایط پیش آمده دلسرد شود و نداند که برای رفع مشکل مالی و نقدینگی خود چه باید بکند. در این شرایط به این افراد پیشنهاد می شود تا از وام های قرض الحسنه بانک ها و موسسات مختلف استفاده کنند. در واقع وام قرض الحسنه دقیقا مناسب همین افراد می باشد. اما اگر دقیق بخواهیم این نوع وام را برایتان تعریف کنیم باید بگوییم قرارداد قرض الحسنه عقدی است که به موجب آن بانک به عنوان قرض دهنده مبلغ مشخصی را به متقاضیان خود بدون در نظر گرفتن هیچ نفع و منفعتی و به جهت تعاون و کمک به افراد متقاضی پرداخت می کند. در واقع قرض الحسنه نوعی قرض است که در آن سود و بهره ای در کار نباشد. قرض الحسنه بانک سپه به افراد این کمک را می کند تا برای تامین وسایل مورد نیازشان در حیطه کاری خود، یا کمک به افزایش تولید و رفع نیازهای ضروری( مانند تامین هزینه هایی که ازدواج و تهیه جهیزیه می توانند در بر داشته باشند، تامین هزینه هایی که در طی روند درمان بیماری ها مورد نیاز می باشد، تامین مسکن و یا حتی کمک هزینه تحصیلی ) به این وام دسترسی داشته باشند.

 

فروش اقساطی

این قرارداد با هدف تحویل کالای موردنظر متقاضی واجد شرایط منعقد می شود. این نوع از تسهیلات که بعضی از بانک ها و موسسات دارای آن هستند، به این صورت اجرا می شود که بانک کالایی که مد نظر متقاضی می باشد را خریداری می کند و سپس نرخ کالا و کارمزد آن را در اقساط معین یا مدت زمان توافق شده دریافت می کند.در حقیقت بانک سپه این کمک را به مشتریان خود می کند تا برای گسترش واحدهای تولیدی و خدماتی خود دچار مشکل مالی نشوند و به بهترین شکل کار خود را جلو ببرند.

نکته ای که احتمالا به نظر خیلی ها جذاب می آید این است که در صورتی که فرد وام گیرنده کلیه اقساط باقی مانده اش را قبل ازرسید موعد تعیین شده به بانک بپردازد، از تخفیف مربوط به قسمت سود بهره مند خواهد شد.

 

مرابحه

بعضی قراردادها به این شکل اند که فروشنده، قیمت تمام شده کالا شامل قیمت خرید، هزینه های حمل و نقل، نگهداری و یا هر هزینه دیگری که می تواند داشته باشد را به اطلاع مشتری رسانده و سپس تقاضای مبلغ یا درصدی اضافی به عنوان سود می کند. مرابحه یکی از زیر مجموعه های عقد بیع بوده و مقصود از آن بیعی است که آن مبلغ نهایی در خواست شده را به صورت نقدی، نسیه دفعی یا اقساطی و در شرایط مساوی یا غیرمساوی در سررسید یا سررسیدهای معین به متقاضی واگذار می کند.

 

در اینجا قبل از آنکه بخواهیم نوع دیگری از خدمات ویژه بانک سپه را برایتان شرح دهیم، لازم است به تفاوتی که فروش اقساطی و مرابحه باهم دارند بپردازیم. چرا که خیلی از افراد این دو را باهم اشتباه گرفته و اشتباها به کار می برند.

در حقیقت فروش اقساطی معامله ای است که در آن کالای مورد نظر مشتری به او تحویل داده می شود و سپس بهای آن به صورت یک یا چند قسط پرداخت می شود و به همین دلیل هم ممکن است از فروش نقدی به میزان کمی گران تر تمام شود. اما در مرابحه فروشنده قیمت تمام شده کالا را به اطلاع خریدار می رساند و سپس تقاضای مبلغ یا درصدی به عنوان سود می کند که پرداخت آن می تواند نقد، نسیه یا اقساطی باشند. البته باید گفت این پرداختی اگر به صورت نسیه باشد به طور معمول نرخ سود آن بیشتر می شود.

 

 سلف

عقد سلف قراردادی است که به وسیله آن پیش خریدی از محصولات تولیدی به صورت نقدی با قیمتی مشخص شده، انجام می گردد. در اینجا عامل انجام دهنده این کار بانک می باشد. تسهیلات سلف برای آن دسته از متقاضیانی به کار می رود و مورد استفاده اشان قرار می گیرد که تمامی مراحل راه اندازی کسب و کارشان را انجام داده و فقط برای تکمیل فعالیت تولیدی خود، نیازمند یک منبع مالی دیگر هستند. در واقع برای شفاف شدن موضوع می توان به این صورت گفت که عقد سلف هم برای تامین سرمایه در گردش بخش های مختلفی چون بخش های تولیدی، صنعتی ومعدنی و همچنین کشاورزی، به کار می رود.

 

جعاله

معنی لغوی واژه جعاله دستمزد و اجرت تعریف می شود. جعاله قراردادی است که طبق آن یک طرف قرارداد متعهد به پرداخت اجرت و دستمزد به طرف دیگر می شود در شرایطی که این فرد کار مورد نظر را انجام بدهد. در ابتدا به منظور دستیابی به بانکداری بدون ربا، اجرای عقد جعاله در بانک ها صادر شد و در نتیجه بانک ها معمولا عقد جعاله را با هدف گسترش بخش تولیدی، خدماتی و بازرگانی کشور با متقاضیان برقرار می کنند. از دیگر کاربردهای این قرارداد می توان به کمک در تعمیر و تکمیل ساختمان است.

شاید هنوز به صورت شفاف معنی و مفهوم این نوع قرارداد را درک نکرده باشید. به همین علت یک مثال خودمانی و ساده ای از عقد جعاله برایتان می زنیم. تصور کنید وسیله ای را گم کرده اید و در صدد یافتن آن هستید اما به تنهایی از پس پیدا کردنش بر نمی آیید. در این شرایط شما پاداشی را برای فردی که وسیله مورد نظر شما را پیدا کند و به شما برگرداند تعیین می کنید و به این ترتیب فرد یابنده حائز شرایط دریافت پاداش مربوطه می شود. این مثالی ساده از جعاله در نظام بانکی می باشد.

 

اجاره به شرط تملیک

این قرارداد در بررسی اولیه مانند بقیه اجاره نامه هاست و مانند بقیه قراردادهای اجاره از قانون مدنی پیروی می کند. حتما باید در متن این نوع قرارداد 3 مورد موجر، مستاجر و مورد اجاره تعیین شوند و مبلغ اجاره بها نیز مشخص گردد. اما اگر دقیق تر بخواهیم بگوییم که این نوع از تسهیلات که بانک سپه برای مشتریان خود تهیه کرده است چگونه تعریف می شود باید بگوییم به عقدی اجاره به شرط تملیک گفته می شود که در آن به طور حتم ذکر شده است که مستاجر در پایان زمان اجاره اگر به شرایط درج شده در قرارداد عمل کرده باشد، مالکیت مورد اجاره شده از آن او می شود.

 

 

مضاربه

مضاربه قراردادی است که طبق آن بانک وظیفه دارد به عنوان مالک، سرمایه موردنیاز را تامین  کند تا متقاضی بتواند با آن به تجارت و کسب درآمد بپردازد. صاحب سرمایه، مالک و فرد عامل، مضارب طلقی می شود. لازم به ذکر است که این وام فقط مختص واحدهای بازرگانی ست. و همچنین خوب است بدانید که در این قرارداد هر دو طرف در سود آن شریک هستند.

گفته می شود شرایط و ضوابط عقد مضاربه شامل مواردی است چون صلاحیت و حسن شهرت فرد یا سازمان متقاضی این نوع از تسهیلات، اهلیت و سابقه کار، میانگین مانده حساب، بررسی صحت و دقت اطلاعات ارائه شده از سوی متقاضی و .. .

 

ضمانت نامه

ضمانت نامه قرارداد یا عقدی می باشد که به وسیله آن بانک ضمانت اشخاص حقیقی و حقوقی را در رابطه با انجام تعهدات مشخص شده بین ذی نفع و ضمانت خواه به عهده می گیرد که در صورت عدم انجام به موقع تعهدات از سوی ضمانت خواه با اعلام درخواست و مطالبه فرد ذی نفع قبل از انقضای سررسید ضمانت نامه، بانک مبلغ مشخص شده را به وی پرداخت نماید.

فرد متقاضی باید به منظور واجد شرایط بودن این قرارداد، لازم است انواع وثیقه و ضمانت مناسب، مدارک مورد نیاز و مواردی این چنین را فراهم کرده و در اختیار بانک بگذارد تا بتواند این نوع از تسهیلات را اخذ کند.

 

 

وام میلیاردی بانک سپه

شاید تا به حال تیتر وام میلیاردی بانک سپه به گوشتان خورده باشد. اما حقیقت چیست؟!! در واقع باید گفت این موضوع مربوط به بانک انصار می شود که در حال حاضر یکی از زیر مجموعه های بانک سپه شده است. اگر می خواهید در این مورد بیشتر بدانید مطلب زیر را دنبال کنید.

 

شرایط دریافت وام یک میلیارد تومانی

گاهی ممکن است افراد برای کارهای نوین و گسترده خود نیاز به وام های میلیاردی داشته باشند. یکی از بانک هایی که دارای اینگونه تسهیلات است، بانک انصار می باشد. در حقیقت بانک انصار زیر مجموعه ای از بانک سپه محسوب می شود و این بانک در یکی از طرح هایش با وجود این شرط که متقاضیان سپرده  گذاری داشته باشند، تا سقف یک میلیارد تومان تسهیلات به آنان می هد. این بانک حداقل میزان سپرده  گذاری را رقمی معادل ۵۰0 هزار ریال معین کرده است. اما خب منطقی است هنگامی مبلغ تسهیلات محاسبه می شود نسبت به میانگین حساب مشتری رقم وام تعیین می شود.

در مورد مدت زمانی که سپرده مشتری باید در بانک به صورت دست نخورده باقی بماند تا وام به آن تعلق بگیرد، باید گفت این بانک حداقل مدت زمان سه ماه را مشخص کرده است. همچنین سقف سپرده  گذاری در این بانک و دریافت تسهیلات تا ۲۴ ماه هم تعیین شده است.

در ادامه هم باید بدانید که سود و بهره ی تسهیلاتی که برای این وام تعیین شده، بین ۸ تا ۱۸ درصد برآورد شده و حداکثر زمان بازپرداخت آن هم تا ۱۰۰ ماه می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *