وام بانک صنعت و معدن, وام بانکی

دریافت وام از بانک صنعت و معدن

بانک صنعت و معدن یکی از انواع بانک های دولتی کشورمان است که در سال 1362 از ادغام صندوق سرمایه گذاری و همچنین بانک صادرت به وجود آمد. این بانک از زمان تاسیس تا کنون تمام تلاش خود را نموده تا بتواند به عنوان یک مرکز معتبر، در زمینه وام های صنعتی و خدمات بانکداری شرکت به بهترین شکل ممکن خدمات خود را به مشتریان ارائه نماید. بدین ترتیب آن دسته از متقاضیانی که به دنبال تسهیلاتی برای راه اندازی کسب و کار خود هستند با مراجعه به بانک صنعت و معدن می توانند درخواست خود را برای گرفتن وام ارائه نمایند. دریافت وام از بانک صنعت و معدن همانند سایر بانک های موجود در کشورمان دارای یکسری ضوابط و شرایط است که در این مطلب از سایت وام برتر قصد داریم به آن بپردازیم. لطفا تا انتها با ما همراه شوید.

بانک صنعت و معدن در چه راستایی فعالیت دارد؟

بانک صنعت و معدن همان طور که از نام آن بر می آید در راستای ایجاد توسعه و حمایت از کسب و کارها انواع وام بانکی را به صورت تسهیلات ریالی و همچنین ارزی ارائه می دهد. به طور کلی این بانک برای پشتیبانی از سه واحد زیر فعالیت می کند:

 • واحد معدن
 • واحد صنعت
 • واحد گردشگری
دریافت وام از بانک صنعت و معدن

دریافت وام از بانک صنعت و معدن

آشنایی با انواع وام از بانک صنعت و معدن

انواع وامی که بانک صنعت و معدن به مشتریان خود ارائه می دهد به صورت تسهیلات بلند مدت، کوتاه مدت و … است. که در ادامه این مطلب به شرحی از آن ها خواهیم پرداخت:

 • تسهیلات بلند مدت بانک صنعت و معدن

یکی از انواع خدماتی که بانک صنعت و معدن به مشتریان خود ارائه می دهد، پرداخت تسهیلات بلند مدت است. برای آن دسته از افرادی که به منظور سرمایه گذاری جهت راه اندازی و یا توسعه واحدهای صنعتی، گردشگری و یا معدنی در پی دریافت وام از بانک صنعت و معدن هستند، در صورت داشتن شرایط لازم می توانند تسهیلاتی را به صورت ارزی قابل پرداخت و یا ریالی دریافت نمایند.

شرایط دریافت وام

متقاضی برای دریافت تسهیلات بلند مدت از بانک صنعت و معدن نیاز به یکسری شرایط و ضوابط دارد که از جمله آن می توان اشاره ای به داشتن طرح توجیهی نمود. طرح ارائه شده بایستی به لحاظ فنی و اقتصادی کاملا توجیه پذیر باشد و به نوعی گویای سودآوری کسب و کار مد نظر باشد. از دیگر شروط لازم برای دریافت وام، این است که فعالیت متقاضی بایستی در راستای صنعتی، معدن و گردشگری باشد.

آشنایی با انواع وام از بانک صنعت و معدن

آشنایی با انواع وام از بانک صنعت و معدن

 

سقف دریافت وام

میزان دریافت وام از بانک صنعت و معدن با توجه به نوع طرح توجیهی متفاوت می باشد. به طور کلی، این بانک حداکثر 60 درصد از سرمایه گذاری ثابت را به صورت وام و تسهیلات ریالی جهت تامین مالی به متقاضی ارائه می دهد. در این بین متقاضی نیز بایستی 30 درصد از سرمایه گذاری کل که شامل سرمایه در گردش و سرمایه ثابت است را از منبع آورده شخصی خود تامین نماید. سقف مبلغ برای اشخاص حقوقی در مقایسه با افراد حقیقی بیشتر است.

دوره بازپرداخت وام

دوره بازپرداخت برابر با 60 ماه (5 سال) است به همین جهت به تسهیلات بلند مدت معروف می باشند. البته بستگی به نوع طرح هم دارد. بانک می تواند زمان بازپرداخت را متناسب با وضعیت طرح افزایش و تغییر دهد.

 • تسهیلات کوتاه مدت بانک صنعت و معدن

از دیگر خدمات ارائه شده توسط بانک صنعت و معدن می توان به تسهیلات کوتاه مدت اشاره نمود. متقاضیان با دریافت وام کوتاه مدت از این بانک می توانند قطعات، لوازم یدکی، لوازم بسته بندی، مواد اولیه و … را در زمینه فعالیت های صنعتی، معدنی و گردشگری خریداری نمایند. این وام تحت عنوان، وام سرمایه در گردش نیز شهرت دارد.

تسهیلات کوتاه مدت بانک صنعت و معدن

تسهیلات کوتاه مدت بانک صنعت و معدن

شرایط دریافت وام

متقاضیان برای دریافت وام از بانک صنعت و معدن، بایستی از حساب جاری قرض الحسنه برخوردار باشند و یا نسبت به افتتاح آن اقدام نمایند. همچنین متقاضیان بایستی گردش حساب مناسب داشته باشند. به بیانی دیگر گردش حساب بایستی کاملا متناسب با وام درخواستی باشد. از دیگر شروط لازم برای دریافت وام کوتاه مدت، توجیه پذیر بودن طرح است. طرح درخواستی اگر توجیه اقتصادی، مالی و فنی مناسبی نداشته باشد، مستلزم دریافت وام هم نیست.

دریافت وام فوری میلیاردی از بانک صنعت و معدن ایران

دریافت وام فوری میلیاردی از بانک صنعت و معدن ایران

بازپرداخت وام

وام کوتاه مدت برخلاف نوع بلند مدت، دوره بازپرداخت کوتاهی دارد. متقاضی پس از دریافت بایستی طی مدت زمان یک سال آن را پرداخت نماید. البته برای افرادی که طرح آن ها در مرحله بهره برداری قرار دارد، حداکثر مدت زمان 3 سال است.

 • تسهیلات قرض الحسنه

بانک صنعت و معدن به عنوان قرض دهنده مبلغی را بر اساس یکسری دستورالعمل و ضوابط به متقاضیانی که دارای حساب قرض الحسنه هستند، واگذار می کند. مواردی که وام قرض الحسنه به آن تعلق می گیرد شامل هزینه ازدواج، هزینه تهیه جهیزیه، هزینه درمان و بیماری، هزینه تامین و تعمیر مسکن و هزینه کمک تحصیلی می باشد.

 • تسهیلات مضاربه

از دیگر انواع وام های ارائه شده توسط شعب بانک صنعت و معدن می توان به تسهیلات مضاربه اشاره کرد. طبق قرارداد مضاربه که بین بانک و متقاضی منعقد می گردد، بانک به عنوان مالک، عهده دار تامین سرمایه است و متقاضی نیز وظیفه دارد با دریافت سرمایه به تجارت با آن بپردازد. سود حاصل از تجارت بین دو طرف تقسیم می گردد. زمان بازپرداخت تسهیلات مضاربه حداکثر 1 سال است. این وام، متقاضیانی که در زمینه واردات فعالیت می کنند را شامل نمی شود.

مراحل لازم برای دریافت وام از بانک صنعت و معدن

مراحل لازم برای دریافت وام از بانک صنعت و معدن

مراحل لازم برای دریافت وام از بانک صنعت و معدن

برای دریافت وام از بانک صنعت و معدن، متقاضی بایستی از شرایط و ضوابط موجود برخوردار باشد. در این صورت طی اجرا نمودن یکسری سلسله مراتب می تواند برای دریافت وام اقدام کند. از مراحل لازم برای دریافت وام بلند و یا کوتاه مدت در این بانک می توان اشاره ای به موارد زیر نمود:

 • ابتدا متقاضی بایستی درخواست خود را مبنی بر دریافت وام از بانک صنعت و معدن با مراجعه به شعب بانک، ارائه نماید.
 • چنانچه متقاضی شرایط اولیه را داشته باشد، بانک موافقت خود را به صورت تهیه طرح توجیهی اعلام می کند. در چنین حالتی فرد درخواست کننده باید یک طرحی را که از نظر اقتصادی، مالی و فنی توجیه پذیر باشد را تهیه کند و آن را در اختیار بانک قرار دهد.
 • سپس متقاضی بایستی طرح به همراه سایر مدارک را در اختیار بانک قرار دهد.
 • در مرحله بعدی، طرح توسط بانک مورد بررسی قرار می گیرد و اگر توجیه پذیری آن مشخص گردد، پرداخت وام به متقاضی تایید می شود.
 • پس از تایید شدن طرح، بانک از متقاضی می خواهد تا مدارک لازم را ارائه دهد. پس از تحویل دادن مدارک مورد نیاز به بانک عقد بانکی برای دریافت تسهیلات منعقد می گردد.
 • در نهایت هم متناسب با میزان پیشرفت کار، تسهیلات تعیین شده به صورت ریالی و یا ارزی طی یک مرحله یا تدریجا پرداخت می گردد.
مراحل لازم برای دریافت وام از بانک صنعت و معدن

مراحل لازم برای دریافت وام از بانک صنعت و معدن

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام بانک صنعت و معدن

بانک صنعت و معدن برای اعطای تسهیلات اعم از بلند مدت، کوتاه مدت، قرض الحسنه و … از متقاضی می خواهد تا مدارک مورد نیاز را ارائه نماید. اما از مهمترین مدارک برای دریافت تسهیلات بلند مدت از بانک صنعت و معدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متقاضی (اشخاص حقوقی)، در زمان افتتاح حساب می بایست اساسنامه ثبت شرکت، آخرین روزنامه آگهی تاسیس، متضمن ثبت شرکت، آگهی آخرین اقامت رسمی، آگهی آخرین اعضاء هیئت مدیره و افرادی دارای حق امضا هستند را به بانک ارائه نماید.
 • اگر بانک لازم بداند متقاضی بایستی گواهی مالیاتی را نیز ارائه نماید.
 • در زمان درخواست و پذیرش، بایستی صورت جلسه هیئت مدیره مبنی بر دریافت تسهیلات به بانک ارائه گردد.
 • کپی کلیه اسناد مالکیت، اسناد وثیقه، ضمانت در زمان عقد قرارداد، پروانه بهره برداری و مدارک شناسایی (اعضای هیئت مدیره) مورد نیاز است.
 • تهیه گزارش طرح توجیهی الزامی است.
مدارک مورد نیاز برای دریافت وام بانک صنعت و معدن

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام بانک صنعت و معدن

ضمانت مورد نیاز برای دریافت وام

برای دریافت وام از بانک صنعت و معدن نیاز به ارائه ضمانت و وثیقه  است. میزان ارزش ضمانت و وثیقه ها توسط بانک مورد ارزیابی قرار می گیرد. ضمانت استفاده شده از نظر ارزش بایستی بیشتر از میزان تسهیلات دریافتی باشد تا به نوعی بتواند منافع بانک را پوشش دهد. وثیقه  می تواند اوراقه قرضه دولتی، اوراق مشارکت منتشره، اسناد مالکیت، طلا، اموال غیر منقول، سفته و … باشد.

کلام پایانی

بانک صنعت و معدن نیز برای مشتریان خود یکسری تسهیلات در نظر گرفته است که در این مطلب سعی نمودیم به معرفی برخی از آن ها بپردازیم. این بانک طبق یکلسری شرایط و دستورالعمل خدمات و تسهیلات خود را به متقاضیان ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تسهیلات ارائه شده و همچنین آگاهی از شرایط و ضوابط لازم می توانید با مشاوران ما در مجموعه وام برتر در تماس باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *