وام بانکی, وام مسکن, وام ودیعه مسکن

همه چیز درباره وام ودیعه مسکن

وام مسکن به احتمال زیاد بزرگترین و طولانی مدت ترین وامی است که برای خرید بزرگ ترین دارایی ای که تا به حال دارید از قبیل، خانه تان می گیرید. هرچه بیشتر درک کنید که یک وام مسکن چگونه کار می کند، باید مجهزتر باشید تا وام مسکن مناسب خود را انتخاب کنید. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با وام ودیعه مسکن لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید.

وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن

نکات حائز اهمیت در بررسی وام ودیعه مسکن

وام مسکن وامی است که از بانک برای تامین هزینه مالی خرید خانه درخواست می کنید. وقتی وام مسکن می گیرید، قول می دهید پولی را که وام گرفته اید با نرخ بهره توافق شده بازپرداخت کنید. خانه به عنوان وثیقه استفاده می شود. این بدان معناست که اگر تعهد خود را برای بازپرداخت وام مسکن خود نقض کنید، بانک حق دارد ملک شما را تصرف کند. وام شما تا زمانی که به عنوان وثیقه به خانه شما ضمیمه نشود، به وام مسکن تبدیل نمی شود، به این معنی که مالکیت خانه شما منوط به پرداخت به موقع وام جدید خود در شرایطی است که با آن موافقت کرده اید.

  • شرایط رایج وام ودیعه مسکن

در بررسی وام ودیعه مسکن شما اسناد زیادی را با بندهای حقوقی برای دریافت وام مسکن امضا می کنید، از جمله سفته. در اینجا چند اصطلاح رایج وجود دارد که در صورت دریافت وام مسکن باید بدانید:

سفته. همان طور که معمولاً بر روی آن برچسب زده می شود، نحوه بازپرداخت وام را با جزئیاتی از جمله:

نرخ بهره شما

کل مبلغ وام شما

مدت وام (30 سال یا 15 سال نمونه های رایج هستند)

زمانی که وام با تاخیر در نظر گرفته شود

پرداخت اصل و سود ماهانه را برای شما مشخص می کند.

اگر کمتر از 20 درصد پیش پرداخت وام مسکن خود را پرداخت کنید، وام دهندگان وام مسکن به یک حساب امانی برای دریافت مالیات بر دارایی و بیمه صاحب خانه نیاز دارند. وام دهنده شما از وجوه موجود در یک حساب امانی برای پرداخت صورتحساب مالیات بر دارایی و حق بیمه صاحب خانه استفاده می کند.

نکات حائز اهمیت در بررسی وام

نکات حائز اهمیت در بررسی وام

نحوه واجد شرایط بودن برای دریافت وام ودیعه

برای واجد شرایط بودن وام ودیعه مسکن، باید حداقل شرایط وام مسکن را برآورده کنید. وام دهندگان معمولاً هنگام بررسی درخواست وام مسکن شما موارد زیر را در نظر می گیرند:

  • امتیاز اعتبار شما

امتیاز اعتبار شما نشان می دهد که چگونه حساب های اعتباری مختلف را در تاریخچه مالی خود مدیریت کرده اید. هرچه امتیاز اعتبار شما بالاتر باشد، نرخ بهره و پرداخت وام مسکن شما کمتر خواهد بود. اکثر وام دهندگان به حداقل امتیاز نیاز دارند.

  • نسبت بدهی به درآمد شما

نسبت بدهی به درآمد شما،  مجموع پرداخت های ماهانه بدهی شما تقسیم بر درآمد ناخالص ماهانه شما است. این نسبت به وام دهندگان کمک می کند توانایی شما در مدیریت پرداخت های ماهانه و بازپرداخت پولی که قرض گرفته اید را ارزیابی کنند.

وام ودیعه

  • درآمد شما

برای واجد شرایط بودن برای وام رهنی، وام دهنده شما بر اساس بررسی اسناد پرداختی، اظهارنامه مالیات بر درآمد یا سایر اسنادی که درآمد شما را نشان می دهد، مدرکی می خواهد که نشان دهد درآمدی پایدار و قابل اعتمادی دارید. وام دهندگان همچنین بررسی خواهند کرد که چند بار شغل خود را تغییر داده اید و چه مدت در زمینه کاری فعلی خود بوده اید.

  • پیش پرداخت شما

در بررسی وام ودیعه مسکن پیش پرداخت به این معناست که چقدر پول برای خرید خانه پرداخت می کنید. همه برنامه های وام نیاز به پیش پرداخت ندارند، اما هرچه بیشتر بپردازید، معمولاً پرداخت وام شما کمتر خواهد بود. وام دهندگان معمولاً طی دو ماه صورتحساب بانکی می خواهند تا نشان دهند وجوه شما از کجا می آید.

واجد شرایط بودن برای دریافت وام

واجد شرایط بودن برای دریافت وام

مزایا و معایب وام ودیعه مسکن

شما صاحب خانه خواهید شد. وام مسکن به شما این امکان را می دهد که بدون پرداخت کل قیمت خرید به صورت نقدی، خانه بخرید. بدون وام مسکن، تعداد کمی از مردم قادر به خرید خانه خواهند بود. می توانید سهام خود را نقد کنید. حقوق صاحبان سهام در خانه شما،  تفاوت بین ارزش بازار خانه شما و مبلغی که بابت وام مسکن بدهکار هستید، می تواند در مواقع نیاز به شما امکان دسترسی به پول را بدهد. بسیاری از صاحبان خانه برای پرداخت هزینه های بهبود خانه، صورتحساب های پزشکی یا… وام مسکن می گیرند.

در حین دریافت وام ودیعه مسکن امتیاز اعتباری شما بهبود می یابد. داشتن وام رهنی با وضعیت خوب در گزارش اعتباری شما، امتیاز اعتباری شما را بهبود می بخشد. این امتیاز اعتباری نرخ بهره ای را که برای سایر محصولات اعتباری مانند وام خودرو و کارت های اعتباری به شما پیشنهاد می شود، تعیین می کند. ممکن است مزایای مالیاتی اضافی داشته باشید. کد مالیاتی در حال حاضر مزایای مالیاتی مالکیت خانه را فراهم می کند. ممکن است واجد شرایط کسر سود پرداختی به وام مسکن، حق بیمه خصوصی رهن، امتیازات یا کارمزد اعطای وام و مالیات بر املاک و مستغلات باشید و هنگامی که محل سکونت اصلی خود را می فروشید، ممکن است بتوانید تمام یا بخشی از سود حاصل از فروش خانه خود را از درآمد مشمول مالیات حذف کنید.

  • معایب وام مسکن

از آنجایی که خانه شما وثیقه وام مسکن است، وام دهنده حق دارد در صورت توقف پرداخت، خانه شما را تصرف کند. اگر وام دهنده خانه شما را بگیرد، شما همچنین پولی را که قبلاً تا آن زمان پرداخت کرده اید از دست خواهید داد. ارزش خانه شما ممکن است کاهش یابد. هر ملکی که خریداری می کنید می تواند در طول زمان ارزش خود را از دست بدهد. اگر بازار املاک و مستغلات کاهش یابد و خانه شما ارزش خود را از دست بدهد، می توانید با مانده وام مسکن بیشتر از ارزش خانه خود مواجه شوید. این امر می تواند شما را در موقعیتی قرار دهد که برای فروش خانه خود مجبور به پرداخت مانده وام شوید، زیرا موجودی وام بالاتر از ارزش خانه شما است.

معایب وام مسکن

معایب وام مسکن

3 کاری که قبل از دریافت وام ودیعه مسکن  باید انجام دهید

خرید خانه ممکن است بزرگترین خرید زندگی شما باشد، بنابراین بهتر است قبل از در حین دریافت وام ودیعه مسکن و شروع خرید، عوامل زیر را بدانید.

  1. امتیاز اعتباری خود را بشناسید و برای تقویت آن قدم بردارید

امتیاز اعتباری شما یکی از مهم ترین عوامل در تایید وام مسکن است، و همچنین بر نرخ بهره ای که در نهایت به آن خواهید رسید نیز تاثیر می گذارد. شما می توانید امتیاز اعتباری خود را بررسی کنید و آن را بهبود بخشید.

  1. دریابید که چقدر می توانید هزینه کنید

قبل از شروع به جستجوی خانه، هزینه را بررسی کنید تا ایده ای از موقعیت خود پیدا کنید. به یاد داشته باشید که پرداخت ماهانه شما بیش از اصل و بهره خواهد بود. همچنین شامل بیمه صاحب خانه، مالیات بر دارایی و به طور بالقوه، بیمه وام مسکن (بسته به برنامه وام و پیش پرداخت شما) خواهد بود. همچنین، مطمئن شوید که بودجه خود را برای:

خدمات شهری (از جمله آب، برق، کابل)

هزینه های نگهداری

حقوق صاحبان خانه

مبلمان و لوازم

ذخایر اضافی وام مسکن در مواقع اضطراری مالی در نظر بگیرید.

  1. برای بهترین معامله خود خرید کنید

چه یک وام با پشتوانه دولتی انتخاب کنید یا وام معمولی، کارمزدها و نرخ های بهره می توانند به طور گسترده ای بر اساس وام دهنده متفاوت باشند، حتی برای همان نوع وام، بنابراین بهترین معامله خود را خریداری کنید. جمع آوری تخمین وام از حداقل سه وام دهنده مختلف وام مسکن می تواند هزاران نفر را در طول عمر وام مسکن شما نجات دهد. می توانید جستجوی خود را با مقایسه نرخ ها آغاز کنید.

دریافت وام های ودیعه مسکن 

دریافت وام های ودیعه مسکن

ممکن است از خود بپرسید اگر نتوانید وام مسکن خود را پرداخت کنید چه اتفاقی می افتد؟

اگر در شرایط سخت مالی قرار می گیرید، چندین قدم وجود دارد که می توانید انجام دهید که به شما کمک می کند تا زمانی که در حال انجام کارها هستید از سلب مالکیت جلوگیری کنید. آماده ارائه اسناد و نامه هایی باشید که وضعیت خود را با جزئیات نشان می دهد. تقاضای حلم کنید. با سرویس دهنده وام خود تماس بگیرید و درخواست وام ودیعه مسکن  کنید. این گزینه به شما امکان می دهد پرداخت ها را برای یک دوره زمانی مشخص که بر اساس خط مشی های سرویس دهنده وام شما متفاوت است، متوقف کنید. مطمئن شوید که گزینه های بازپرداخت پس از پایان دوره تحمل را درک کرده اید. آنها معمولاً گزینه ای برای بازپرداخت کل موجودی سررسید گذشته، پرداخت های اضافی برای مدت زمان معین یا به تعویق انداختن پرداخت مانده هستند.

در صورت درخواست اصلاح وام اگر واجد شرایط نباشید، گزینه های اصلاح وام مسکن را با سرویس دهنده وام خود در میان بگذارید. ممکن است بتوانید در مورد نرخ بهره کاهش یافته، بلند مدت یا ترکیبی از هر دو مذاکره کنید. مطمئن شوید که تمام مکاتبات کتبی وام دهنده خود را پیگیری می کنید و به درخواست های اسناد اضافی به سرعت پاسخ می دهید.

اگر نتوانید وام مسکن خود را پرداخت کنید چه اتفاقی می افتد

اگر نتوانید وام مسکن خود را پرداخت کنید چه اتفاقی می افتد

نتیجه گیری

برای دریافت وام مسکن به 20 درصد پیش پرداخت نیاز دارید. بسیاری از برنامه های وام مسکن با پیش پرداخت کم وجود دارند که به کمتر از ۲۰ درصد پیش پرداخت نیاز دارند. علاوه بر این، ممکن است واجد شرایط برنامه های کمک پیش پرداخت ارائه شده در منطقه خود باشید. اگر از قبل واجد شرایط باشید، وام مسکن دریافت خواهید کرد. دریافت پیش صلاحیت برای وام مسکن فقط به شما این ایده را می‏دهد که وام دهنده بر اساس امتیاز اعتباری، بدهی و درآمد شما چقدر می‏تواند به شما وام دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *