وام بانکی, وام بانکی سازندگان, وام بانکی مشاغل

انواع وام بانکی برای سازندگان ساختمان

انواع وام بانکی برای سازندگان ساختمان

سازندگان ساختمان برای اینکه بتوانند ساختمان‌های بیشتری بسازند و سود قابل‌توجهی به‌خود اختصاص دهند باید از وام‌های بانکی استفاده کنند. وام بانکی برای سازندگان ساختمان با تسهیلات مفیدی که دارند در این زمینه گره‌گشا هستند. وام‌های بانکی انواع مختلفی دارند که باتوجه نوع پرداختی، سود و سقف تسهیلات بسیار متفاوت است. مجموعه وام برتر در این مقاله انواع وام بانکی را موردتوجه قرار داده و مشخصات و یژگی‌های هریک از آن‌ها را به‌طور کلی به اطلاع مخاطبان عزیز می‌رساند.

وام ساخت ساختمان

وام ساخت ساختمان

وام بانکی برای سازندگان ساختمان

درخصوص وام‌های بانکی، سقف تسهیلات نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است. البته این افزایش میزان قابل‌توجهی دارد و درحدود 50 درصد می‌باشد. در شرایط فعلی، تسهیلات اختصاص‌یافته به ساخت‌وساز، از جهت نوع وام و سازنده و حتی نوع شهر متفاوت است. البته به‌نظر می‌رسد، مراحل و پروسه هریک از آن‌ها یکسان باشد.
ارائه‌دهندگان وام‌های ساختمانی، در حدود 36 دسته وام را در سبد تسهیلاتی خود قرار داده‌اند. البته گروه‌های 36 گانه به دسته‌های مختلفی از قبلی ساخت‌وساز در تهران، مرکز استان‌ها و در نهایت شهرهایی است که در حدود 200 هزارنفر یا بیشتر از آن، جمعیت دارند. البته شهرهای کوچک هم در این دسته‌بندی جایی برای خود دارند. البته نوع سازندگان هم در دریافت وام بانکی ساختمان متفاوت است. این متفاوت بین سازندگان حرفه‌ای با ارائه ایده‌های نوین، سازندگان حرفه‌ای معمولی و سازندگان نوپا می‌باشد.

 

وام ساخت و ساز مسکن

وام ساخت و ساز مسکن

انواع وام بانکی برای سازندگان ساختمان

بهتر است قبل از ساخت‌وساز اطلاعات کلی در زمینه نوع وام و برنامه خود داشته باشید. تنظیم بودجه‌بندی برای این کار، منطقی‌ترین کار ممکن است. اگر برنامه و بررسی ابتدایی برای این عملیات صورت نگیرد، ممکن است افراد در مراحل مختلف نیاز به اصلاحی داشته باشند که به‌نظر می‌رسد یک دست‌انداز وسیع بر سر راه ساخت‌وساز خواهد بود و مشکلات ثانویه زیادی نیز به‌وجود می‌آید.
داشتن برنامه‌ریزی مالی و پیش‌رفتن طبق آن، مشکلات متعددی را برطرف می‌کند. این مورد از به‌بارآمدن هزینه‌های اضافی در آینده نیز تا حدود بسیار زیادی جلوگیری می‌کند. حتی با این روش، علاوه بر تمام موارد ذکرشده پس‌انداز قابل‌توجهی نیز صورت می‌گیرد. در حال حاضر، مصالح ساختمانی قیمت افزایشی دارند که اگر وامی برای دریافت آن‌ها تعلق گیرد، مشکلات و گره‌های زیادی از کار سازندگان ساختمان حل خواهد شد.

دریافت وام ساخت‌وساز از طریق خرید اوراق

خرید اوراق یکی از مرسوم‌ترین نوع دریافت وام‌های بانکی است. اگر اوراق 45000 تومانی خریده شود، حدود 500000 تومان وام به آن تعلق می‌گیرد. باتوجه به اینکه این اوراق در پائین‌ترین میزان خود قرار داشته است، محبوبیت بسیار زیادی در بین سازندگان ساختمان، به‌خود اختصاص می‌دهد. با ارائه این مطلب، به‌نظر می‌رسد، خرید این نوع تسهیلات و دریافت چنین وامی به نفع متقاضیان علاقه‌مند باشد.
نرخ سود بازپرداختی به وام‌ها ذکرشده تعلق می‌گیرد در حدود 17 درصد است. توجه به این نکته ضروری است که سقف وام برای سازندگان ساختمان یکسان است و تنها تفاوتی که در این خصوص وجود دارد، مربوط به موقعیت و شرایط منطقه‌ای افراد است.

دریافت وام بدون سپرده

ارائه وام‌های بدون سپرده در چندسال اخیر به معمول‌ترین نوع وام‌ها تبدیل شده است. سقف این وام برای شهرهای مختلف در هر سال روند افزایشی پیدا می‌کند. برای دریافت چنین وام‌هایی باید شرایط و قوانینی را مدنظر قرار دهید. به‌عنوان مثال؛ وجود یک حساب بانکی یکساله و حدود 15% از مبلغ آن نزد بانک و خرید اوراق تا سقف 20% از مقرارت و قوناین اولیه این نوع دریافت وام است. سود بازپرداخت برای این‌گونه وام‌ها 18% است و 0.5 درصد آن از وام اوراق یشتر است.

دریافت وام برای مناطق فرسوده شهری

در نظام بانکی کشور این نوع وام نیز جایگاه ویژه‌ای دارد و باتوجه به وجود بافت‌های فرسوده زیاد در شهرها، تخصیص وام فرسوده منطقی خواهد بود. روال کار و نحوه دریافت وام بافت فرسوده مشابه وام بدون سپرده است. تنها تفاوتی که در بین این دو نوع وام وجود دارد این است که به بخشی از سودی که در هنگام بازپرداخت وجود خواهد داشت، سود تک رقمی که فقط مختص بافت‌های فرسوده است، تعلق می‌گیرد.
اگر قصد دریافت وام برای ساخت‌وساز ساختمان خود را دارید، پیشنهاد می‌شود که مزایای این نوع وام بهره‌مند شوید. چراکه؛ قیمت روز مصالح ساختمانی از جمله سیمان، میلگرد، تیرآهن و مصالح مهم و کاربردی دیگر که در ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد، در یک شهر برای تمام ساختمان‌سازان یکسان است. افراد با دریافت وام بیشتر، سودبازپرداختی کمتری می‌پردازند و اینگونه مسیر درآمدزایی را برای خود هموارتر خواهند کرد. سودی که برای بازپرداخت به وام بافت‌های فرسوده تعلق می‌گیرد، پله‌ای است.

دریافت وام اختصاصی برای تعاونی‌های مسکن

سود وام تعلق گرفته به تعاونی‌های مسکن در حدود 18% است. در این روش نیز مانند وام بدون سپرده، افراد باید اوراق مخصوصی خریداری نمایند. البته وجود سپرده با مبالغ مشخص و به‌صورت یکساله هم از ملزومات دریافت این نوع وام است.
نکته ای که باید در خصوص دریافت وام درنظر داشت
شروط لازم برای دریافت وام‌های بانکی ذکرشده در مطالب بالا که برای ساخت‌وساز ساختمان بود، این است که پروژه ساختمانی در حدود 20% پیشرفت صعودی داشته باشد. این وام‌ها برای ساخت‌وساز آپارتمان‌های موجود در شهرهای کوچک، انتخاب مناسبی است. البته باتوجه به قیمت مصالح ساختمانی به‌نظر می‌رسد، هزینه2ها تا 70% در این روش‌ها پشتیبانی شوند.

وام بانکی برای سازندگان ساختمان

وام بانکی برای سازندگان ساختمان

وام‌های مختص به خرید مسکن

علاوه بر وام‌های ساخت‌وساز مسکن، نوع دیگری از وام‌ها نیز وجود دارند که به وام‌های خرید مسکن معروف هستند. نرخ سود برای افراد خانه اولی در حدود 8% است. البته میزان این سود برای بافت‌های فرسوده در حدود 6 درصد درنظر گرفته شده است. برای دریافت هریک از وام‌ها داشتن حساب یکساله نزد بانک، اهمیت زیادی دارد. سقف این نوع وام نیز در تهران کمی بیشتر از شهرهای بزرگ دیگر و در شهرهای بزرگ مقداری بیشتر از شرهای کوچک است. دریافت این نوع وام‌ها برای زوجین دوبرابر میزان اختصاص یافته برای انفرادی است.
الویت ارائه وام به دریافت‌کنندگان
نوع دیگری از وام‌ها وجود دارند که با عنوان بدون سپرده ارائه می‌شوند که قصد داریم به‌طور کلی اطلاعاتی در خصوص آن‌ها ارائه دهیم،
البته پرداخت تسهیلات با تمام مزیت‌های ذکر شده در بالا با محدودیت‌هایی هم مواجه است. به‌همین‌خاطر، این نوع اعطا به 3 روش و با یه الویت به ساختمان‌سازان تعلق می‌گیرد. باتوجه به مطالب ذکرشده در بندهای قبل، اولین الویت تخصیص وام بانکی ساخت‌وساز به ساختمان‌سازان بافت‌های فرسوده تعلق دارد.
دومین الویت پرداخت تسهیلات به ‌صورت محدود، متعلق به متقاضیان مصرفی مسکن است. این عبارت به چه معناست؟ برخی از تسهیلات بدون سپرده ساخت‌وساز به زمین‌های با متراژ موردتقاضای افرادی که نیاز به مسکن دارند تعلق می‌گیرد. این متراژ می‌تواند چیزی در حدود 100 مترمربع باشد.
مورد سوم که الویت نهایی است به ساختمان‌های

واقع در مناطق شلوغ و پرتقاضای شهر اختصاص می‌یابد. اکثر متقاضیان موجود در این منطقه، مصرفی می‌باشند.

وام خرید مسکن

وام خرید مسکن

چه افرادی متقاضی دریافت وام مسکن هستند؟

شرایط اعطای وام ساخت‌وساز مسکن به افراد واجدشرایط تعلق می‌گیرد. البته ممکن است نحوه دریافت این وام تغییر جزئی نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد. برای اطلاع از نحوه دریافت وام و میزان این نوع تسهیلات می‌توانید از تیم تخصصی موجود در مجموعه وام برتر نیز مشاوره‌های مفیدی دریافت کنید. بانک‌های مختلفی اقدام به ارائه وام‌های ساخت‌وساز می‌نمایند اما بانک مسکن، ارائه‌دهنده اصلی وام‌های ساختمان‌سازی است.
همان‌طور که قبل‌تر هم گفته شد؛ سپرده‌گذاری در بانک مسیر اولیه برای دریافت وام بانکی است. افرادی که تقاضای وام ساختمان‎سازی می‌کنند باید به سن قانونی 18 سالگی رسیده باشند. داشتن درآمد مستقل، شرط اساسی برای تخصیص این وام به افراد است.
افرادی که برای دریافت وام مسکن اقدام می‌کنند، نباید قبلا از هیچ‌یک از بانک‌های موجود، تسهیلاتی دریافت کرده باشند. البته در این خصوص نیز شرایط و مقررات بانک‌ها متفاوت است.
افراد وام‌گیرنده نباید چک برگشتی و سابقه عدم پرداخت قسط داشته باشند. در حالت کلی این نوع وام‌ها برای افراد با سابقه نامناسب در عملیات بانکی، تعلق نمی‌گیرد.

وام مسکن

وام مسکن

مدارک موردنیاز برای دریافت وام ساختمانی

همان‌طور که می‌دانید انجام هر نوع پروسه‌ای نیازمند ارائه مدارک هویتی، شخصی و رسمی می‌باشد تا مراکز معتبر مانند بانک بتوانند به افراد اعتماد کنند و وام‌های کلان به این افراد اعطا کنند. مدارکی که برای این عملیات ضروری است شامل، ارائه مدرک‌های شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی، تکمیل فرم و پرسشنامه‌های مختص بانک در این زمینه، افرادی که از وکیل خود را برای این کار، استفاده می‌کنند، بهتر است که وکالتنامه معتبری به بانک ارائه دهند. علاوه بر وکالتنامه، ارئه مدارک وکیل نیز لازم و ضروری است. در نهایت ارائه مدارک مربوط به زمین نیز از اصول اولیه دریافت وام ساخت‌وساز است.
البته برای دریافت وام ساختمانی می‌توانید به روش‌های سنتی حضوری و یا مدرن و آنلاین نیز اقدام کنید. نحوه ثبت‌نام غیرحضوری نیز همانند روش‌های حضوری آسان و معتبر است. ذکر این نکته ضروری است که ثبت‌نام آنلاین برای دریافت وام تنها از طریق بانک مسکن و بانک‌های تاییدشده این بانک انجام می‌گیرد. البته اگر در بانک‌های دیگر نیز اقدام به ثبت‌نام غیرحضوری و آنلاین می‌کنید، بهتر است بدانید که مراحل و پروسه نهایی طبق قانون و مقرراتی است که بانک مسکن درنظر گرفته است.

مدارک موردنیاز برای دریافت وام ساختمانی

مدارک موردنیاز برای دریافت وام ساختمانی

سخن پایانی

دریافت وام یک مقوله شیرین و جذابی است که افراد برای رشد توسعه اقتصادی و کسب‌وکار خود همراهی کند ولی این نکته را نیز به‌یاد داشته باشید که بازپرداخت وام نیز باید در زمان مقررشده توسط بانک به‌درستی انجام پذیرد تا از نظر بانک شما یک فرد باعتماد باشید. تعیین زمان بازپرداخت وام در بانک‌های مختلف متفاوت است ولی نوع مطلوب و مناسب برای تمام بانک‌ها در حدود 12 تا 20 سال متغییر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *