وام عشایر

وام عشایری ۱۴۰۲

وام عشایری چیست؟
 • وام عشایری ۱۴۰۲ برای حمایت مالی و ارتقای فرصت های شغلی در مناطق روستایی کشور انجام می شود. این اقدام با هدف جلوگیری از مهاجرت به مراکز شهری و کاهش حاشیه نشینی روستایی انجام می شود و در تداوم معیشت روستایی و رشد اقتصادی در این مناطق موثر بوده است. در این مقاله به بررسی جنبه های مختلف وام عشایری از جمله افزایش محدودیت وام، معیارهای واجد شرایط بودن، اسناد مورد نیاز و شرایط بازپرداخت می پردازیم.

  وام عشایری چیست؟

  دولت برای حمایت از عشایر در سال 1402 اقدام به اعطای وام با شرایط ویژه به روستاییان کرد. برای دریافت این وام ها، شرایط مختلفی از جمله محل سکونت، درآمد، شغل و دیگر شرایط مورد نیاز است. معمولا به ازای هر خانوار عشایری حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان وام داده می شود.

  این وام در واقع به عنوان وام اشتغال زایی با سود ۴ درصد، به عشایر داده می شود. روستاییان برای دریافت وام عشایر باید به مؤسسات مالی مراجعه کنند و مدارک مورد نیاز را تهیه نمایند. این وام برای کمک به اشتغال زایی و افزایش درآمد عشایر به روستایی ها داده خواهد شد تا بتوانند برای آینده، برنامه ریزی بهتری داشته باشند.

  وام عشایری چیست؟

  وام عشایری چیست؟

  انواع وام های عشایری 1402

  دولت به طور معمول ۳ نوع وام کوتاه مدت، بلند مدت و اشتغال زایی را برای عشایر در نظر گرفته است. وام های کوتاه مدت برای پرداخت هزینه های پزشکی و تحصیلی، خرید لوازم خانگی، تأمین هزینه های جاری خانواده شامل پرداخت قبوض، خرید مواد غذایی و مصارف روزمره در نظر گرفته  شده اند. شرایط پرداخت این وام بسیار آسان بوده و با بهره کم اعطا می شود.

  مشاهده بیشتر . . .
  وام مخصوص عشایر

  وام های اشتغال زایی نیز برای توسعه کسب و کارهای قبلی و شروع کسب و کارهای جدید است. این وام برای کاهش بیکاری در مناطق عشایری به کار می رود. شرایط بازپرداخت وام  اشتغال زایی، به میزان سود کار مورد نظر بستگی دارد. وام های بلندمدت برای تأمین نیازهای پرهزینه  عشایران مورد استفاده قرار می گیرد. این وام به منظور خرید خودرو، مسکن، خودرو، اصلاح زمین، ساخت و ساز، توسعه کسب و کارهای عشایری به متقاضیان ارائه می شود. شرایط بازپرداخت آن هم در مقایسه با وام کوتاه مدت، معمولاً طولانی تر و با سود بیشتری است.

  افزایش سقف وام به 500 میلیون تومان

  برای تقویت اشتغال روستایی، در برخی مواقع سقف وام عشایری از 200 میلیون تومان به 500 میلیون تومان قابل افزایش است. این افزایش به افراد کمک می کند تا برای هر شغل جدیدی که ایجاد می کنند، مبلغ وام بیشتری دریافت نمایند. به عنوان مثال، اگر کارگاهی 20 نیروی جدید استخدام کند، می تواند برای هر یک از این نیروها تا سقف 500 میلیون تومان وام دریافت کند و از این طریق به گسترش مشاغل روستایی و تسهیل رشد اقتصادی کمک کند.

  مدارک مورد نیاز برای دریافت وام عشایری 1402

  برای دریافت وام عشایری 1402 متقاضیان باید مدارک مختلفی از جمله مدارک شناسایی، جزئیات اجرای پروژه، اطلاعات ضامن و مجوزهای لازم را ارائه دهند. مدارک شناسایی برای تایید هویت متقاضی و اطمینان از رعایت مقررات قانونی الزامی است. جزئیات اجرای پروژه، فعالیت های خاص پیشنهاد شده توسط متقاضی را مشخص کرده، در حالی که اطلاعات ضامن امنیت مالی وام را ایجاد می کند. علاوه بر این، مجوزهای مقامات مربوطه برای اطمینان از پایبندی به مقررات قابل اجرا نیز ضروری است.

  مدارک مورد نیاز برای دریافت وام عشایری 1402

  مدارک مورد نیاز برای دریافت وام عشایری 1402

  فرآیند و مراحل درخواست وام عشایری

  جهت دریافت کردن وام عشایر، در مرحله اول باید به بانک هایی که این نوع وام را ارائه می دهند، مراجعه کنید. در این مرحله، فرد درخواست  دهنده باید اطلاعات شخصی و اطلاعات مربوط به وام مورد نظر را به صورت کامل و دقیق وارد نماید. همچنین باید مدارک لازم را نیز همراه خود داشته باشید.

  مشاهده بیشتر . . .
  وام مخصوص عشایر

  بعد از این که درخواست وام خود را ثبت کردید، بانک اقدام به بررسی و ارزیابی مدارک و اطلاعات درخواست  دهنده می کند. سپس توانایی پرداخت وام، اطلاعات مربوط به وام  بررسی می شود که آیا دارای صلاحیت دریافت وام در آینده هستید یا خیر. بعد از تایید شدن صلاحیت، بانک اقدام به پرداخت وام می کند که به صورت نقدی یا انتقال وجه به حساب تان واریز می شود.

  به طور کلی، درخواست وام عشایری 1402 شامل مراحل ثبت درخواست، ارزیابی و تایید صلاحیت و در آخر پرداخت وام است. در هر مرحله از این فرآیند، باید به دقت و با رعایت مقررات و شرایط مربوطه عمل شود. سعی کنید تمام مراحل مورد نیاز را به صورت اصولی طی کنید و از انجام اقدامات خودسرانه، خودداری کنید.


  بیشتر بخوانید: وام جدید بازنشستگان 1402


   

  شرایط بازپرداخت وام عشایری

  شرایط بازپرداخت وام عشایری 1402 بسته به نوع تسهیلات و ماهیت کسب و کار متفاوت است. برای مناطق روستایی و مرزی، نرخ سود 4 درصد در نظر گرفته شده در حالی که این میزان در مناطق روستایی غیر مرزی به 6 درصد می رسد. در مورد کارگاه های صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی روستایی یا شهرک های زیر 10000 نفر نیز نرخ سود وام 10 درصد است.

  دقت داشته باشید دوره های بازپرداخت وام هم بر اساس نوع تسهیلات متفاوت بوده و می  توانید جهت آگاهی دقیق تر به یکی از شعبه های ارائه دهنده این وام به صورت حضوری مراجعه کنید. برای تسهیلات کارفرمایی مدت بازپرداخت 60 ماه بوده اما برای تسهیلات انفرادی این زمان تا 84 ماه تمدید می شود. وام های 50 تا 200 میلیون تومانی برای مشاغل کوچک روستایی دارای بازپرداخت 36 تا 60 ماهه هستند.

  شرایط بازپرداخت وام عشایری

  شرایط بازپرداخت وام عشایری

  کلام آخر

  وام های عشایری به طور کلی می توانند مزایای زیادی برای عشایر به همراه داشته باشند و شرایط مالی آن ها را بهبود بخشند. این وام های ویژه، اکثراً دارای نرخ سود نسبتاً پایینی هستند و شرایط دریافت شان در مقایسه با سایر وام های مبلغ بالا، راحت تر است. البته باید برای سریع تر طی شدن مراحل دریافت آن، از شرایط لازم برخوردار باشید و مدارک مورد نیاز را هم کامل آماده کنید. جهت دریافت مشاوره و راهنمایی جامع تر در این زمینه، توصیه می شود از متخصصین سایت وام برتر کمک بگیرید.

  مشاهده بیشتر . . .
  وام مخصوص عشایر

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *