وام بانکی, وام بانکی مسکن

معرفی کامل وام مسکن از بانک و مراکز خصوصی

وام مسکن

در سال‌های اخیر در کشور ایران با روند رو به رشد قیمت خانه و مسکن روبه رو شده‌ ایم و به همین سبب خرید خانه و مسکن به یکی از مشکلات و معضلات چه برای جوانان و چه برای مردم ایران تبدیل شده است. از طرفی خیلی از افراد به خرید مسکن به دید سرمایه گذاری بلند مدت نگاه می‌کنند و به همین دلیل وام مسکن امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

همانطور که پیش از این ذکر شد قیمت بالای مسکن و خانه باعث شده‌ است که خیلی از جوانان و زوجین توانایی خرید مسکن را نداشته باشند به همین سبب وام‌هایی تحت عنوان وام خرید مسکن به آنها تعلق خواهد گرفت تا روند خرید خانه و مسکن برای آنها تسهیل و راحت‌تر شود و در سال‌های گذشته این نوع وام در ایران با استقبال خوبی روبه رو شده‌ است و جمعیت زیادی از مردم برای خرید مسکن و ملک از این وام‌ها بهره می‌برند.

"<yoastmark

وام مسکن چیست؟

هر کشوری در دنیا موظف است با توجه به بودجه خود امکاناتی را برای تسهیل و ساده‌تر شدن زندگی، در اختیار مردم خود قرار دهد؛ یکی از نمونه‌های این امکانات تسهیلاتی وام می‌باشد. یکی از انواع وام‌هایی که دولت هر کشوری از طریق بانک‌ها و مراکز دیگر در اختیار مردم قرار می‌دهد، وام مرتبط با خرید مسکن است.

به علاوه نکته‌‌ی قابل توجه دیگر در خصوص این وام، مقدار آن می‌باشد که در هر کشوری با توجه به بودجه و عایدات و همچنین با توجه به زیر ساخت‌های فرهنگی و اقتصادی آن کشور متفاوت خواهد بود.

به علاوه سود و بهره بانک‌ها در یک کشور و همچنین در کشور‌های مختلف متفاوت می‌باشد، که این سود از حداقل ۲ درصد تا ۲۰ درصد متفاوت می‌باشد.

 

"<yoastmark

انواع وام خرید مسکن

وام خرید مسکن انواع مختلفی دارد. به طور کلی ۶ نوع وام در کشور ایران وجود دارد این ۶ نوع وام مربوط به مسکن به شرح زیر است:
وام مسکن اولی‌ها: شرایط زمانی و مدت زمان بازگردانی این نوع وام نسبت به وام جوانان راحت‌تر و آسان‌تر می‌باشد‌. سقف این نوع وام در شهر‌های بزرگ برای هر یک از زوجین، ۸۰ میلیون تومان و در مجموع ۱۶۰ میلیون تومان می‌باشد، همچنین سقف این وام در شهر‌هایی که جمعیتشان بیش از ۲۰۰ هزار نفر است برای هر یک از زوجین ۶۰ میلیون تومان وبه طور کلی به ۱۲۰ میلیون تومان و در شهر‌های کوچک‌تر به کلا به ۸۰ میلیون تومان می‌رسد.
مزیتی که این نوع وام نسبت به سایر وام‌ها دارد سود کم آن می‌باشد در مناطق غیر فرسوده ۸ درصد و در مناطق فرسوده ۶ درصد می‌باشد. همچنین مدت بازگردانی این وام ۱۲ سال می‌باشد.
وام خرید مسکن جوانان: وام برای خرید مسکن جوانان از جمله وام‌های بانکی استکه نیاز به انتظار زیادی دارد اما در عوض سود و بهره‌ی کمتری پرداخت خواهید کرد.

شما نیاز دارید حداقل ۵ تا ۱۵ سال منتظر بمانید اما وامی که دریافت می‌کنید سودی در حدود ۹ درصد دارد و مدت زمان بازپرداخت آن نیز ۲۰ سال می‌باشد.
لازم به ذکر است در صورت ساکن بودن در شهر تهران به ازای ۵ سال انتظار حداکثر مبلغ دریافتی شما ۱۵۰ میلیون تومان و به ازای ۱۵ سال انتظار حداکثر مبلغ دریافتی شما ۲۵۰ میلیون تومان می‌باشد.

وام خرید مسکن اوراق ممتاز: این نوع از وام در واقع همان طرح تسهیلات وام اولی می‌باشد با این تفاوت که شما باید اوراق ممتاز را از بانک یا بورس تهیه کنید و در عوض بدون انتظار وام دریافت کنید‌؛ لازم به ذکر است قیمت این اوراق ممتاز در زمان‌های مختلف و بسته به شرایط مختلف متفاوت خواهد بود.

وام خرید مسکن انفرادی و زوجین به صورت اوراق: این نوع از وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان برای افراد مجرد و تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان برای زوجین می‌باشد. سود این وام بانکی نیز برای مناطق فرسوده شهری ۱۶ و برای مناطق غیر فرسوده در حدود ۵/۱۷ درصد می‌باشد. همچنین زمان بازپرداخت این وام برای مناطق فرسوده ۱۵ سال و برای مناطق خارج فرسوده‌ای ۱۳ سال می‌باشد.

 طرح اقدام ملی مسکن: مبلغ این وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان و دارای شرایط ویژه‌ای نیز هست. از شرایط لازم برای دریافت این وام این است که شخص وام گیرنده نباید از سال ۸۴ به بعد واحد مسکونی داشته باشد، حداقل ۵ سال در شهری که مورد تقاضا می‌باشد ساکن باشد، از تسهیلات دولتی در بخش مسکن هیچ استفاده‌ای نکرده باشد، این طرح هم برای افراد متاهل و هم برای بانوان سرپرست خانوار بالای ۳۵ سال نیز مورد استفاده است.

وام مسکن روستایی: مبلغ این وام  ۵۰ میلیون تومان است. هم‌چنین بهره این وام تنها ۵ درصد و فرد وام گیرنده به مدت ۱۲ سال فرصت بازگرداندن آن را دارد.

"انواع

مبلغ وام مسکن 

این موضوع که مبلغ  وام چه میزان است، به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال هر کدام از وام‌های مسکن مختلف هستند و بسته به اینکه شما شرایط و مدارک دریافت کدام تسهیلات و وام‌ها را دارا هستید مقدار وام دریافتی شما متفاوت خواهد بود.

به طور کلی حداقل وام برای خرید مسکن به مبلغ ۲۰ میلیون تومان است. هم‌چنین در نظر داشته باشید هر مقدار که رقم وام دریافتی شما بالاتر باشد شرایط و مدارک دقیق و بیشتری را نیز نیاز دارید.

بر اساس تصمیماتی که توسط شورای پول و سقف وام مسکن گرفته شده است؛ سقف مبلغ وام خرید مسکن برای شهر تهران ۴۵۰ میلیون تومان و همچنین برای شهر‌هایی که جمعیت آن‌ها از یک میلیون نفر بیشتر می‌باشد ۴۰۰ میلیون تومان می‌باشد.

به علاوه مبلغ این وام برای مراکز شهر‌های ایران ۳۵۰ میلیون تومان، برای سایر شهر‌ها ۳۰۰ میلیون تومان و همچنین برای روستا‌ها ۲۵۰ میلیون تومان می‌باشد.

ارقام جدید بانک مسکن

ارقام جدید بانک مسکن

شرایط وام خرید مسکن

هر یک از تسهیلات و وام‌ها دارای شرایطی می‌باشند که در صورتی که شما آن شرایط را نداشته باشید قادر به دریافت وام نخواهید بود‌.

در خصوص وام خرید مسکن نیز باید ذکر کرد که برخی از شرایط آن مشابه با وام‌های دیگر می‌باشد از جمله این شرایط می‌توان به این اشاره کرد که سن متقاضی حداقل ۱۸ سال باشد و همچین درآمد خالص در فیش حقوقی متقاضی باید به مقداری باشد که بانک از پس گرفتن وام مطمئن شود.

وام مناسب خرید مسکن به تنهایی برای خود نیز شرایطی را دارد.

برای مثال فردی که قصد دریافت وام را دارد نباید پیش از این، این وام را دریافت کرده باشد در غیر این صورت برای دریافت وام باید از طریق خرید اوراق ممتاز اقدام کند.

از دیگر شرایط این وام این می‌باشد که از تاریخ جواز خانه‌ای که فرد قصد خریداری آن را دارد کم‌تر از ۱۵ سال گذشته باشد و به علاوه مبلغ خانه و یا مسکنی که متقاضی می‌خواهد خریداری کند در حدود ۸۰ درصد مبلغ وام دریافتی باشد.

"شرایط

مدارک لازم وام خرید مسکن

متقاضیان خواهان وام خرید مسکن ملزم اند مدارکی را به بانک ارائه دهنده وام ارائه دهند.

لیست مدارکی که برای دریافت وام  باید به بانک ارائه دهید به شرح زیر می‌باشد:
● کارت حساب و یا اوراق بانکی
● ارائه مدرک مبایعه نامه اصل و کپی آن به همراه کد پیگیری
● ارائه بنچاق اصل و کپی آن
● ارائه صفحات سند اصل و کپی آن
● ارائه صورت مجلس تفکیکی اصل و کپی آن
● ارائه اصل تمام پروانه‌های ساخت و کپی آن
● ارائه اصل سند ملک خریداری به همراه کپی
● ارائه اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه فروشندگان و خریداران
● مدارک فروش به صورت اصل و کپی آن
● ارائه اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی وکیل فروش و موکل
● ارائه گواهی اشتغال متقاضی وام و تسهیلات
● افتتاح و گشایش حساب قرض الحسنه به نام خریدار

"مدارک

بانک های ارائه دهنده وام خرید مسکن

بانک‌های گوناگونی در کشور ما ایران وجود دارند که ارائه دهنده وام و تسهیلات خریدارای مسکن هستند.

از بانک‌های ارائه دهنده این وام می‌توان از بانک مسکن، بانک سپه، پست بانک، بانک صادرات ایران، بانک ملی ایران، بانک تجارت، بانک ملت، بانک کشاورزی، بانک رفاه کارگران، بانک سامان، بانک کارآفرین، بانک اقتصاد نوین، بانک پارسیان، بانک پاسارگاد، بانک سرمایه، بانک سینا، بانک آینده، بانک دی، بانک شهر، بانک خاورمیانه، بانک گردشگری، بانک ایران زمین، موسسه اعتباری ملل، بانک توسعه صادرات ایران، بانک صنعت و معدن، بانک توسعه و تعاون، موسسه اعتباری نور و بانک مرکزی نام برد.

لازم به ذکر است که بانک مرکزی منبع ارائه دهنده‌ی این وام می‌باشد.

در نهایت اگر شما خواستار دریافت وام برای خریداری مسکن می‌باشید لازم است با کسب اطلاعات دقیق و موثق در خصوص این موضوع و آماده و مهیا کردن مدارک و شرایط لازم برای دریافت این وام اقدام نمایید.

این وام به سبب تسهیلات و مزایایی که دارد جز پرطرفدار‌ترین وام‌های ارائه شده در کشور ایران می‌باشد.

2 دیدگاه در “معرفی کامل وام مسکن از بانک و مراکز خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *